Witamy w Sunseco

+48 501 673 030

Top

Jak bronić firmowe strony www przed atakami hackerskimi i spamem?

SunsecoAdministracja i serwery Jak bronić firmowe strony www przed atakami hackerskimi i spamem?
Atak spamerski

Jak bronić firmowe strony www przed atakami hackerskimi i spamem?

Nie tylko indywidualni użytkownicy sieci, ale przede wszystkim przedsiębiorstwa stają się ofiarami ataków hackerskich oraz spamu. Zwykle to dla firm właśnie konsekwencje takich działań są znacznie poważniejsze, wiążą się bowiem z dotkliwymi stratami finansowymi. Ochrona firmowych stron www jest zatem absolutną koniecznością. O co należy zadbać w pierwszej kolejności i jak na co dzień chronić się przed hackerami i spamem?

Aktualnie najczęściej wykorzystywaney do ataków hackerskich jest tzw. ransomware. Ataki tego typu polegają na blokowaniu dostęp do systemów komputerowych, ograniczając dostęp do sieci i uniemożliwiając odczytywanie poszczególnych danych. Zwykle hackerzy, którzy posługują się ransomware, wymagają od swoich ofiar tzw. „okupu”, czyli po prostu zapłaty finansowej. Dopiero po jej uiszczeniu można liczyć na odzyskanie pełnego dostępu do systemu, jednak nigdy nie mamy na to pełnej gwarancji.

Większość blokad hackerskich może zostać zlikwidowana przez doświadczonego specjalistę IT, jednak bardziej zaawansowane oprogramowania mogą przysporzyć wielu uciążliwych komplikacji. Jeśli do przywrócenia danych wymagany jest klucz deszyfrujący, prawdopodobnie nie będziemy w stanie ich odzyskać, nawet z pomocą fachowca. Z tego powodu najskuteczniejszą strategię walki z atakami hackerskimi stanowią działania zapobiegawcze.

Bezpieczna firmowa strona www – zacznij od podstaw

O ochronie przed atakami hackerskimi należy pomyśleć już na etapie tworzenia strony www. Najlepiej zlecić jej budowę profesjonalnej agencji, która na bieżąco stosuje najnowsze zabezpieczenia. Jednym z gwarantów jest w tym przypadku protokół SSL – jego uzyskanie potwierdza bezpieczne szyfrowanie danych. Strony, które są zgodne z aktualnym rozwinięciem protokołu SSL, mają w pasku adresu oznaczony odpowiedni protokół. Mowa oczywiście o szyfrowanej wersji protokołu HTTPS, często współwystępującym z dodatkowym oznaczeniem w postaci kłódki.

Warto zainwestować również w rekomendowany system monitoringu, z którego korzystać mogą administratorzy IT. Oprogramowania pozwalają na pełną konfigurację zabezpieczeń. Narzędzia tego typu mogą także pomagać w tworzeniu filtrów przeciwspamowych.

Jak zabezpieczyć strony wyposażone w CMS?

Szczególnej uwagi wymagają przede wszystkim serwisy wyposażone w Content Management System, w skrócie CMS. Najpopularniejszy obecnie WordPress stanowi jest jednym z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią na stronie, ponieważ posiada prostą i intuicyjną obsługę, jednak jest tworzony w oparciu o open source, czyli jest powszechnie znany, dostępny i może być wykorzystywany jako furtka do przejęcia strony.

Bezpieczeństwo strony www opartej na CMS zależy przede wszystkim od wykonywania regularnych aktualizacji. Regularnie wprowadzone ulepszenia dotyczące bezpieczeństwa to zwykle natychmiastowe reakcje na nowe strategie hackerskie opracowywane przez cyberprzestępców. Jeśli spóźnimy się z aktualizacją, istnieje możliwość, że hackerzy zdążą włamać się na naszą stronę www.

Jak ważny jest wybór hostingu i kopie zapasowe?

Nawet najlepiej zabezpieczona strona www może pewnego dnia ulec atakowi hackerskiemu bądź niespodziewanej awarii. Z tego powodu warto tworzyć regularny backup, czyli cykliczne kopie zapasowe danych. Mogą być to pełne kopie wybranych plików lub całych dysków i systemów, ale również automatyczne kopie nowych bądź zmienionych plików.

Backup możemy gromadzić na osobnym nośniku, niezależnym od serwera, na którym stoi nasz serwis www. Bardzo popularne rozwiązanie stanowi również przechowywanie kopii zapasowej w chmurze, podobnie jak serwer może być maszyną wirtualną.

Duże znaczenie ma także czy wybierzemy dla naszej strony hosting oferowany przez firmy specjalizującej się w tego typu usługach, czy np. dedykowaną maszynę, czasem fizyczną, która będzie stała w określonym miejscu. Wybór powinien być uwarunkowany tym, jakiego rodzaju dane przechowujemy, jak bardzo zależy nam niezawodności i jaki poziom zabezpieczeń jest konieczny. Decyzję najlepiej podejmować w oparciu o opinię eksperta IT. Wirtualne rozwiązanie oferuje m.in. Amazon i w teorii wówczas sposób przechowywania danych (rozproszone) może być samym w sobie dobrym zabezpieczeniem.

Nie zapominajmy o czynniku ludzkim

Właściciele firmy, dział IT, a także każdy pracownik z dostępem do komputera – wszyscy powinniśmy wypracować strategię bezpiecznego korzystania ze sprzętu elektronicznego.

Jej podstawę stanowi tworzenie silnych haseł i ich bezpieczne przechowywanie, a także formowanie różnych poziomów dostępu do danych, w zależności od pracownika i jego codziennych obowiązków.

Haseł nie można przesyłać i trzymać w formie zaszyfrowanej. Polecane są do tego różnego rodzaju programy np. Keepass. Pracownicy firmy powinni odbywać regularne szkolenia dotyczące bezpieczeństwa korzystania z narzędzi nawet tak banalnych, jak skrzynka pocztowa. Czasem to właśnie otwarcie podejrzanego maila lub kliknięcie w niezaufany link może doprowadzić do ataku hackerskiego poprzez tzw. phishing lub instalację złośliwego oprogramowania.

Sunseco
No Comments

Leave a Comment