Witamy w Sunseco

+48 501 673 030

Top

Odzyskiwanie danych – czy da się odzyskać wszystko?

SunsecoAdministracja i serwery Odzyskiwanie danych – czy da się odzyskać wszystko?
Odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych – czy da się odzyskać wszystko?

Stało się – straciliśmy dostęp do cennych danych, do których zapomnieliśmy wykonać kopię zapasową. Jeden z naszym systemów nie działa, firma jest sparaliżowana. Czy jest jednak szansa na odzyskanie danych? To zależy, choć w większości przypadków uda się przywrócić chociaż część z nich. Niestety, taka usługa może nas kosztowna. Dlatego po odzyskaniu danych nie osiadajmy na laurach, tylko zadbajmy o lepsze zabezpieczenie na przyszłość.

Pliki znajdujące się na różnych nośnikach możemy stracić na wiele sposobów. Często utrata danych to wynik nieumyślnego usunięcia plików. Może jednak odpowiadać za nie również mechaniczne lub elektroniczne uszkodzenie danego nośnika, a także atak hackerski.

Odzyskiwanie danych to nie tylko czasochłonna, ale również kosztowna usługa. Termin realizacji oraz ostateczna cena mogą różnić się ze względu na wiele czynników. Przede wszystkim istotna jest lokalizacja danych, które chcemy odzyskać. Mogą one znajdować się na dyskach twardych, smartfonach, ale także na serwerach, w poczcie elektronicznej czy bazach danych. Specyfika pracy w tych wszystkich przypadkach jest odmienna.

Jak możemy odzyskać dane?

Choć w internecie znajdziemy setki ofert sprzedaży oprogramowania do odzyskiwania danych, najpewniejsze rozwiązanie stanowi udanie się z problemem do sprawdzonej firmy, która świadczy takie usługi. To działanie jest słuszne przede wszystkim dlatego, że nigdy nie możemy być w 100% pewni czy pojedynczy program zadziała w naszej sytuacji. Co więcej, przywracanie danych na własną rękę może skutkować ich nieodwracalną utratą. Fachowcy zawodowo zajmujący się odzyskiwaniem danych mają nieporównywalnie większe doświadczenie i znacznie szerszy wachlarz narzędzi, które mogą okazać się użyteczne w naszym konkretnym przypadku.

Jeżeli chcemy odzyskać dane z fizycznego nośnika, konieczne będzie dostarczenie go do serwisu. Na miejscu specjaliści przystąpią do szczegółowej analizy, która ma na celu ustalenie bezpośredniej przyczyny utraty danych. Zwykle to po niej następuje wycena kosztu usługi przywracania danych – o ile jest to możliwe. Nośnik, z którego serwisant odzyska dane, nie będzie nadawał się do dalszego użytkowania. Oczywiście do przeprowadzenia usługi wymagane mogą być także dodatkowe informacje. Przykładowo, w przypadku baz danych specjalista będzie potrzebować również pliku referencyjnego.

Właściwa architektura IT

Po utracie cennych danych większość z nas idzie po rozum do głowy. Wówczas chcemy uchronić się przed podobnymi sytuacjami w przyszłości. Najlepsze działania profilaktyczne to odpowiednie zaplanowanie całej struktury informatycznej tak, by zminimalizować możliwość awarii lub umożliwiającej niemal natychmiastowe i wręcz automatyczne przywrócenie pracy.

I oczywiście backup – jako dodatkowa forma zabezpieczenia danych. Kopie zapasowe możemy wykonywać na kilka różnych sposobów. Popularne są m.in. wirtualne dyski w chmurze, ale także fizyczne nośniki. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku regularność. Im częściej będziemy aktualizować oraz testować nasz backup, tym niższe ryzyko utraty danych.

Sunseco
No Comments

Leave a Comment